تفاوت بین شماره شبا بانک دی و شماره حساب => در چه چیزهایی شماره شبا بانک دی با شماره حساب متفاوت است؟

شماره شبا (IBAN) و شماره حساب (Account Number) هر دو شماره هایی هستند که درصورت ارسال یک پرداخت مالی، به بانک

توسط مدیر سایت در 11 مرداد 1402

شماره شبا (IBAN) و شماره حساب (Account Number) هر دو شماره هایی هستند که درصورت ارسال یک پرداخت مالی، به بانک شما توسط فرستنده پول ارائه می‌شوند. با این حال دو شماره دارای تفاوت هایی می‌باشند که در ادامه به تفصیل توضیح داده می‌شوند.

شماره حساب، یک شماره بانکی است که بین شماره مشتری و بانک استفاده می‌شود. این شماره، به فرستنده اجازه می‌دهد که پرداخت را به درستی به حساب مقصد واریز کند. برخلاف شماره حساب، شماره شبا بیشتر به اجازه تشخیص دهنده کشور، شماره شعبه و شماره حساب برای بانک رسیدگی با درخواست پرداخت مالی، کمک می‌کند.

در واقع شماره شبا یک کد شامل ۲۸ حرف و عدد است. شماره شبا ابتدا با بیان کد کشور آغاز شده و سپس به یک شماره شعبه اختصاص می‌یابد؛ سپس شماره حساب مشخص می‌شود. در نتیجه، شماره شبا دارای ترکیب ثابتی از اعداد و حروف است که به صورت منحصر به فرد برای حساب بانکی در یک کشور تعیین شده است.

در برخی موارد، به دلیل تنوع در استفاده از شماره حساب در بین بانک‌های مختلف یک کشور، شماره شبا ممکن است وجود نداشته باشد. در چنین شرایطی، بهترین راهکار برای انتقال پول، استفاده از شماره حساب است. در همه موارد، شماره حساب یکتا و متعلق به فرد مقابله کننده در بانک مقصد است و در برخی موارد، مگر اینکه بانک های متفاوتی با سیستم های مختلف استفاده شده باشند، ضعیفترین روش برای پرداخت اینترنتی است.

در روزهای اخیر، با رونق تجارت بین المللی و افزایش تعاملات مالی بین کشورها، شماره شبا به خصوص در بین کشورهای اروپایی، مورد توجه قرار گرفته است، و به عنوان یک روش کارآمد برای برقراری ارتباط بین بانک‌ها برای تسهیل و پردازش پرداخت‌های خارجی در اروپا استفاده می شود.تفاوت بین شماره شبا بانک دی و شماره حساب (شناخت اجزای شماره شبا و شماره حساب

شماره شبا (IBAN) یک کد است که برای تشخیص شناسایی و انتقال وجوه از یک حساب بانکی به حساب بانکی دیگر در سطح بین المللی به کار می‌رود. شماره شبا به صورت یک کد متشکل از ۲۸ کاراکتر است و شامل اطلاعاتی از جمله کد کشور مبدا و مقصد، شماره حساب بانکی، کد بانک و کد شعبه است که توسط سازمان ملی اتحادیه بانک های اروپا تعیین شده است.

اما شماره حساب بانکی (Account number) تنها یک شماره است که به وسیله بانک به هر حسابی که با آن تعریف شده است، اختصاص داده می‌شود. شماره حساب بانکی توسط خود بانک انتخاب می‌شود و همانند آدرس پستی برای یافتن یک خانه باید آن را در خانه بانک وارد کرد.

اجزای شماره شبا شامل کد کشور، یعنی دو حرفی که نشان دهنده کشوری است که حساب در آن باز شده است، سپس دو حرفی که بیانگر شناسه بانک است. سپس چهار حرف دیگری که شعبه اختصاص داده شده به حساب بانکی را نشان می‌دهد. در نهایت ۱۰ رقمی که شماره حساب است.

به طور خلاصه، شماره شبا شامل اطلاعاتی در مورد کشور، بانک و شعبه‌ی بانک و همچنین شماره حسابی است که در آن کشور باز شده است. اما شماره حساب تنها حاوی شماره حساب است که بانک به آن تعریف داده است. بنابراین، وقتی برای انتقال وجه در سطح بین المللی از شماره شبا استفاده می‌کنیم، نیازی به ذکر شماره حساب نداریم زیرا شماره حساب درواقع جزء شماره شباست.تفاوت بین شماره شبا بانک دی و شماره حساب در ارائه پرداخت آنلاین

در حال حاضر در ایران، استفاده از پرداخت آنلاین بسیار رایج شده و از جمله مشاغلی که با استفاده از این شیوه پرداخت فعالیت می‌کنند، فروشگاه‌های اینترنتی هستند. در این شیوه پرداخت، برای انجام تراکنش بانکی، دو مفهوم شماره شبا و شماره حساب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. اما چه تفاوتی بین این دو مفهوم وجود دارد؟

شماره حساب، همان عددی است که بانک به شما اختصاص می‌دهد و با استفاده از آن می‌توانید برای دریافت پول، سپرده گذاری و انجام تراکنش‌های بانکی استفاده کنید. شماره حساب شامل شعبه بانک، کد شعبه و شماره حساب است. به طور مثال، شماره حساب ۵۱۱۰۰-۵۴-۱۲۳۴۵۶ در واقع شماره حساب ۵۴ در شعبه ۵۱۱۰۰ است.

اما شماره شبا، مفهومی کاملا متفاوت از شماره حساب است. شماره شبا به معنی "شماره بین‌المللی حساب بانکی" است که در واقع از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول، کد کشور مربوط به حساب بانکی است و بخش دوم، شماره حساب در کشور مربوطه است. به طور مثال، شماره شبا ۴۱۰۳۲۰۳۲۷۰۰۹۹۰۰۱۳۰ در واقع شماره بین‌المللی حساب بانکی در کشور آلمان است.

در مورد تفاوت بین شماره شبا بانک دی و شماره حساب، باید گفت که شماره حساب، بخشی از شماره شبا است و در واقع شناسه‌ی بانکی درون کشوری است که برای دریافت پول و انجام تراکنش‌های بانکی به کار می‌رود. از این رو، برای انجام پرداخت آنلاین، به‌جای تایپ شماره حساب، می‌توان از شماره شبا بانک دی استفاده کرد. برای مثال، شماره حساب ۴۰۷۱۰۶۳۸۴۳۰۰۱ در بانک دی به شماره شبا IR88018000000040710638430001 تبدیل می‌شود که با استفاده از آن می‌توان تراکنش بانکی را انجام داد.

به طور خلاصه، شماره حساب و شماره شبا دو تعریف متفاوت هستند، اما شماره حساب بخشی از شماره شبا است که در کاربردهای مختلف، مانند پرداخت آنلاین، به کار می‌رود. لازم به ذکر است که استفاده از هر کدام از این دو مفهوم در تراکنش‌های بانکی برای صحت و سرعت بیشتر تراکنش، بسیار مهم است.مواردی که در فرآیند انتقال وجه از شماره شبا بانک دی به شماره حساب باید توجه کرد

در فرآیند انتقال وجه از شماره شبا بانک دی به شماره حساب، برخی مواردی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد تا از احتمال بروز مشکل در انتقال وجه جلوگیری شود.

اولین موردی که باید در نظر داشته باشیم، انتخاب صحیح شماره شبا و شماره حساب است. برای این منظور، باید اطمینان حاصل کنیم که شماره شبا و شماره حساب متعلق به کسب و کار یا فردی است که به آن می‌خواهیم وجه انتقال دهیم.

دومین موردی که باید به آن توجه کنیم، رعایت شرایط انتقال وجه است. به عنوان مثال، برخی بانک‌ها در ساعات خاصی از روز انتقال وجه را انجام نمی‌دهند و برخی شرایط دیگر را برای انتقال وجه تعیین کرده‌اند که باید آنها را رعایت کنیم.

سومین موردی که باید به آن توجه کنیم، دقت در وارد کردن اطلاعات است. حتما باید اطمینان حاصل کنیم که اطلاعات مربوط به شماره شبا و شماره حساب صحیح و بدون هیچ گونه اشتباهی وارد شده است. در غیر این صورت، وجه انتقال داده شده ممکن است به جای دریافت کننده خطایی رخ دهد.

به طور کلی، برای جلوگیری از بروز مشکلات در فرآیند انتقال وجه از شماره شبا بانک دی به شماره حساب، باید به دقت و با رعایت شرایط ذکر شده این کار را انجام دهیم. همچنین، در صورت بروز هرگونه مشکل، باید با بانک تماس بگیریم تا مشکل را برطرف کنیم.آیا شماره شبا بانک دی با شماره حساب متفاوت هستند؟

شماره شبا یا شماره شبکه بین المللی بانکی (IBAN)، شناسه بانکی برای انتقال وجه از یک حساب بانکی به حسابی دیگر است. این شماره شامل ۲۹ کاراکتر (رقم و حرف) است و شامل کد کشور، کد بانک، کد شعبه و شماره حساب بانکی می باشد.

اما باید توجه داشت که شماره شبا در واقع بیشتر مربوط به بانک و کد شعبه است و شماره حساب بانکی، یک قسمت کوچک تری از آن است. بنابراین، شماره شبا برای تفکیک بانک ها و شعبه های مختلف ایجاد شده است و برای انتقال وجه بین حساب های بانکی مختلف استفاده می شود.

در موضوع آیا شماره شبا با شماره حساب متفاوت است، باید گفت که بله، این دو شماره از هم متفاوت هستند. شماره حساب بانکی نشان دهنده شناسه یکتای حساب در بانک است، در حالی که شماره شبا برای شناسایی بانک و شعبه استفاده می شود.

بنابراین، در انتقال وجه بانکی باید دقت کرد و به دو شماره حساب و شماره شبا توجه داشت. در صورتی که شماره شبا داده شده است، باید مطمئن شد که شماره حساب همان شماره حسابی است که شماره شبا به آن اشاره می کند. درغیر اینصورت، انتقال وجه ممکن است اشتباه پیش بیاید و به صورت اتوماتیک به حسابی دیگر انجام شود. در نتیجه، برای تضمین صحت انتقال وجه باید دو شماره حساب و شماره شبا را با دقت بررسی کرد.تفاوت بین شماره شبا بانک دی و شماره حساب در صورت استفاده از یک بانک

در ایران، هنگامی که شخصی می‌خواهد به حساب بانکی شخص دیگری و یا دستگاهی پرداختی واریز یا برداشت کند، باید شماره شبای بانک را به عنوان شناسه حساب بانکی شخص مورد نظر داشته باشد. شماره شبا یک کد ۲۴ رقمی است که برای شناسایی حساب‌های بانکی در ایران، اروپا و کشورهایی که در سیستم بین‌المللی پرداخت‌ها شرکت دارند به کار می‌رود.

اما در برخی موارد قابل تصور است که شخصی قصد داشته باشد تنها به شماره حساب بانکی دومین شخص واریز و یا برداشت کند. در چنین مواردی، شماره حساب بانکی شامل شناسه بانک، شعبه، نوع حساب و شماره حساب بوده و در عین حال با شماره شبا فاقد شناسایی بین‌المللی است. درواقع، شماره حساب بانکی به تنهایی نیست که می‌تواند به عنوان شناسه حساب بانکی در ایران و جهان به کار رود.

در واقع، در صورتی که شماره حساب بانکی را به عنوان شناسه حساب بانکی برای انجام پرداخت وارد کنید، بسته به سیستم پرداخت از کاربران خواسته می‌شود تا شماره شبا را نیز وارد کنند تا بانک بتواند در مورد اصالت حساب اطمینان حاصل کند. به همین دلیل، استفاده از شماره شبا همواره بهتر است و مقرون به صرفه‌ترین روش برای برقراری تعاملات مالی در سطح داخلی و بین‌المللی است.منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن