نحوه و چگونگی تفسیر آزمایش سنجش تراکم استخوان – کلینیک تخصصی درد امید

همچنین هیچ تزریقی نیز در این آزمایش انجام نمی گیرد. علاوه بر غلظت مواد معدنی استخوان (BMD) ، باید یک سابقه پزشکی کامل ، سابقه خانوادگی ، سابقه قاعدگی ، رژیم غذایی و ورزش ، سبک زندگی ، سابقه دارو و آزمایش خون نیز برای تعیین علت زمینه ای انجام شود. سبک زندگی کم تحرک: افرادی که بی تحرک هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند. اسکن DEXA (جذب سنجی اشعه ایکس دوگانه انرژی) یک آزمون است که ارزیابی می کند که آیا شما دارای تراکم استخوان طبیعی، تراکم استخوان کم (همچنین به عنوان استئوپنی ) و یا پوکی استخوان است . با این مقدمه سعی می کنیم به بررسی پوکی استخوان اهمیت تشخیص و روش های تشخیصی آن بپردازیم.

تراکم استخوان برای تشخیص پوکی استخوان در این گروه نمره Z ( مقایسه استخوان فرد با زنان جوان ) استفاده می شود. دستگاه های جدیدی طراحی شده اند که می توانند تراکم استخوان را در افرادی که بالای ۴۰۰ پوند هستند اندازه بگیرند اما این دستگاه ها به طور گسترده در دسترس همگان نیستند. خرابی استخوان فک یا استئونکروز فک (ONJ) با استفاده از بیس فسفونات همراه است ، اما به طور کلی بیشتر با نوع وریدی یا در موارد مصرف بیس فسفوناتها در دوزهای بالاتر دیده می شود. بیس فسفونات های وریدی (IV) با علائم شبیه آنفولانزا (تب و درد عضلانی) همراه هستند ، به خصوص با اولین تزریق تقریباً در یک سوم زنان دیده می شود. بی فسفونات های خوراکی با عوارض جانبی دستگاه گوارش (GI) مانند سوزش معده ، سوهاضمه و تحریک مری همراه هستند. به همین دلیل، ورزش با وزنه، بهترین پیشگیری مدرن برای پوکی استخوان محسوب میگردد.

• کم بودن شدید وزن به صورتی که BMI کمتر از 19 باشد. از آنجایی که احتمال ایجاد شکستگی استخوان در هنگام ابتلا به استئوپنی بسیار کم است، پزشک برای این وضعیت دارو تجویز نمی کند. بجای مصرف مقادیر زیاد شیر در دفعات کم، مقادیر کم شیر را در دفعات زیاد مصرف کنید. مصرف کافی کلسیم، یکی از عوامل اصلی دستیابی به استخوانهایی محکم است. انجمن غدد درون ریز بالینی آمریکا ، بیس فسفونات های آلندرونات ، ریزدرونات و زولدرونیک اسید و دونوزوماب را به عنوان درمان های خط اول پوکی استخوان در زنان یائسه توصیه می کند. اما توصیه های فعلی می گویند از کمترین دوزهورمون ها برای کوتاه ترین زمان استفاده کنید.

Z Score چیست در تراکم استخوان
اما ، پس از مقدار مشخصی از تحلیل استخوان ، علائم زیر ممکن است رخ دهد. شکستگی های مربوط به پوکی استخوان، معمولا در لگن، مچ دست و ستون فقرات رخ می دهد.استخوان بافتی زنده در بدن بوده که دائما جذب و جایگزین می شود. شکستگی میتواند در هر استخوان بدن رخ دهد. یک سقوط ساده به زمین مانند این، معمولاً در فردی که پوکی استخوان ندارد باعث شکستگی نمی شود. از عوامل خطرساز BMD پایین در خانم ها می توان به کاهش وزن بدن ، آمنوره (عدم قاعدگی ) ، کمبود فعالیت بدنی ، استعمال دخانیات ، کمبود کلسیم یا ویتامین D در رژیم غذایی ، سابقه شخصی یا خانوادگی شکستگی خود بخودی استخوان، بارداری های زیاد و نژاد قفقازی یا تعرفه تراکم استخوان سال 99 آسیایی اشاره کرد. علاوه بر بررسی و تشخیص پوکی استخوان و ارزیابی تراکم استخوان به روش DEXA و با پیشرفته ترین روش های علمی ، مشاوره تغذیه نیز انجام می پذیرد و کتابچه راهنمای پوکی استخوان جهت شناخت ، پیشگیری و درمان بیماری به مراجعین ارائه می گردد .

کتاب زبان اصلی

ایندکسر