7 مورد از عجیب ترین دیدنی های ایران در قشم

7مورد از عجیب ترین دیدنی های ایران در قشم

جزیره قشم یکی از زیباترین و بزرگ ترین جزیره هایی است که در جنوب ایران همچون نگینی زیبا می درخشد. همه ما با سفرهای مختلفی که به جای جای ایران داشته ایم خاطره داریم. دوران کودکی و نوجوانی مان را به خاطر داریم که در کنار خانواده هایمان دل به جاده می زدیم و از زیبایی های بی شمار ایران بهره می بردیم.

حالا که بزرگ تر شده ایم بیشتر از همیشه قدر کنار هم بودن هایمان را می دانیم. شاید سفر فرصتی باشد تا بیشتر از قبل کنار هم باشیم و از وجود هم لذت ببریم. جزیره قشم برای افرادی که تصمیم گرفته اند یک سفر خاطره انگیز را کنار عزیزانشان تجربه کنند بهترین مکان خواهد بود.

از زیبایی های جزیره قشم هر چه بگوییم کم گفته ایم اما در این مقاله قصد داریم هفت مورد از عجیب ترین دیدنی های قشم را با هم مرور کنیم و ببینیم چرا قشم را سرزمین عجایب هفتگانه می نامند.

 

 

آشنایی با جزیره قشم

جزیره قشم با مساحت 1500 کیلومتر مربعی خود جزو بزرگ ترین جزایر ایران محسوب می شود. این جزیره در استان هرمزگان واقع شده است و از شمال به بندرعباس و از شرق به جزیره لارک می رسد.

آب و هوای این جزیره گرم و مرطوب است و به گفته مسافرانی که به این خطه سفر کرده اند بهترین زمان برای سر زدن به آن فصل های سرد سال همچون دی و بهمن است. البته انتخاب زمان سفر یک موضوع شخصی است و خیلی ها دوست دارند قشم را در فصل های گرم سال هم تجربه کنند.

 

 

معرفی عجایب هفتگانه قشم

همانطور که قبلاً نیز بیان کردیم جزیره قشم را به عنوان سرزمین عجایب هفتگانه می شناسند. این جزیره میزبان اماکن تاریخی و طبیعی حیرت آوری است که سر زدن به آن ها برای هر فردی می تواند بهترین خاطره عمرش را رقم بزند.

حالا که با تور قشم تصمیم گرفته اید به این ناحیه پر راز و رمز سفر کنید باید با دیدنی های هفت گانه اش هم آشنا باشید. در ادامه به معرفی هر کدام از این عجایب می پردازیم و بیشتر درباره اش صحبت می کنیم.

 

 

جنگل های حرا

شاید برایتان جالب باشد که بدانید حرا نام درختی است که ارتفاع آن به 3 تا 6 متر می رسد و معمولاً در آب های شور می روید. نمونه این نوع درخت در سایر نقاط جهان همچون آفریقا و استرالیا نیز دیده می شود.

دلیل عجیب بودن این جنگل خاصیتی است که درختان حرا به آن می دهند. این درختان نمک آب را می گیرند و آب شیرین تحویل شما می دهند. به عبارت دیگر درختان حرا به عنوان یک آب شیرین کن طبیعی عمل می کنند.

 

 

ژئوپارک قشم

ژئوپارک ها جاهایی هستند که در آن ها پدیده های مختلف زمین شناسی، تاریخی و طبیعی در کنار هم رخ می دهند و می توانند بهترین مکان برای کاوش باشند. جزیره قشم میزبان اولین ژئوپارک خاورمیانه است که در آن بیش از 220 گونه پرنده و 30 گونه خزنده یافت می شود.

در سال 2006 این ژئوپارک در میان ژئوپارک های جهان ثبت شد. اگر عاشق طبیعت گردی هستید و دوست دارید حیات وحش ایران را از نزدیک ببینید توصیه می کنیم سری به این ژئوپارک بزنید.

 

 

دره ستارگان

مگر می شود به قشم سفر کرد و سری به دره ستارگان نزد؟ درباره این دره روایت های مختلفی وجود دارد. برخی ها معتقدند برخورد ستاره به کوه های این ناحیه باعث به وجود آمدن چنین شکلی از صخره ها شده است.

بعضی ها نیز بر این باورند شکل زیبای این دره به خاطر فرسایشی است که در طول زمان بر اثر وزش باد و بارش باران ایجاد شده است. دلیل شکل زیبای این دره هر چه که باشد مهم نیست. تنها چیزی که اهمیت دارد این است که آن را از نزدیک ببینید و زیبایی هایش را تحسین کنید.

 

 

 غار نمکی

غار نمکی یکی از جاذبه های طبیعی جزیره قشم محسوب می شود و سالانه گردشگران مختلفی را به سمت خود جذب می کند. قدمت این غار به دوره کامبرین باز می گردد. به عبارتی می توان گفت این غار قدمتی 570 میلیون ساله دارد. به دلیل کریستال های نمکی که در این ناحیه تشکیل شده است اسم آن را غار نمکی یا غار نمکدان گذاشته اند.

 

 

تنگه چاهکوه

با فرسایش سنگ های رسوبی، تنگه ای در جزیره قشم ایجاد شده است که بسیار زیباست و دل هر بیننده ای را می برد. این دره در شمال غربی جزیره قرار گرفته است و عمقی 100 متری دارد.

 

 

جزایر ناز

این جزیره در 22 کیلومتری جزیره قشم واقع شده و خود از دو جزیره تشکیل شده است. امکانات مختلفی در این ناحیه وجود دارد که از جمله آن ها می توان به غواصی، شترسواری و جت اسکی اشاره کرد. این جزیره وسعت 34 هکتاری دارد و اطراف آن با دیوارهای 5 تا 10 متری پوشیده شده است.

 

 

قلعه پرتغالی ها

در زمان های دور برای محافظت از شهرها و روستاها قلعه های مستحکمی بر پا می کردند و از آن ها به عنوان مکانی برای نگهبانی بهره می بردند. جزیره قشم نیز از این قاعده مستثنی نیست و  میزبان قلعه ای زیباست که برای محافظت از جزیره در برابر حمله پرتغالی ها ساخته شده است. این قلعه به شکل چهار ضلعی نامنظم ساخته شده است و برج های آن ارتفاع 12 متری دارند.

اطلاعات بازدید از عجایب هفتگانه قشم

اماکن دیدنی قشم به همین جا ختم نمی شوند. علاوه بر مکان هایی که در بالا به آن اشاره کردیم می توانید از دلفین های جزیره هنگام، زیستگاه لاک پشت ها، مقبره بی بی مریم، غار خربس نیز دیدن کنید.

بهترین زمان برای سفر به قشم به شما و نیازهایتان بستگی دارد، اما به نظر می رسد در فصل های سرد سال همچون دی و بهمن آب و هوای این ناحیه مطلوب تر باشد. اماکنی که در این مقاله معرفی کردیم تنها چند نمونه از جاذبه های طبیعی قشم بودند. برای اینکه سفر خاطره انگیزی به این جزیره داشته باشید باید اطلاعات خودتان را درباره جاهای دیدنی آن بالا ببرید.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>