چه قطعاتی را میتوان با ریخته گری دایکاست تولید کرد؟

تعریف ریخته گری قالب یک فرآیند ریخته گری فلز است که با مجبور کردن فلز مذاب تحت فشار زیاد به داخل حفره قالب مش

توسط PATRIS-MUSIC در 31 اردیبهشت 1400

تعریف

ریخته گری قالب یک فرآیند ریخته گری فلز است که با مجبور کردن فلز مذاب تحت فشار زیاد به داخل حفره قالب مشخص می شود. حفره قالب با استفاده از دو قالب فولادی ابزار سخت شده ایجاد می شود که به شکل ماشین کاری شده و به طور مشابه قالب تزریق در طول فرآیند کار می کنند. بیشتر قالب های ریخته گری از فلزات غیر آهنی ، به ویژه روی ، مس ، آلومینیوم ، منیزیم ، سرب ، پیوتر و آلیاژهای پایه قلع ساخته می شوند. بسته به نوع فلز ریخته شده ، از دستگاه محفظه گرم یا سرد استفاده می شود.

https://www.tejarat-gram.ir/blog/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA-%D9%81%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AF/Die-casting

وسایل مورد نیاز

تجهیزات ریخته گری و قالب های فلزی هزینه های سرمایه زیادی را نشان می دهند و این روند را به تولید با حجم بالا محدود می کند. ساخت قطعات با استفاده از قالب ریخته گری نسبتاً ساده است و تنها شامل چهار مرحله اصلی است که هزینه های اضافی هر مورد را پایین نگه می دارد. به خصوص برای مقدار زیادی ریخته گری های کوچک تا متوسط ​​مناسب است ، به همین دلیل ریخته گری قالب بیش از هر فرآیند ریخته گری ، ریخته گری تولید می کند. ریخته گری های قالب با پایان سطح بسیار خوب (با استانداردهای ریخته گری) و قوام بعدی مشخص می شوند.

 

آلیاژهای اصلی ریخته گری عبارتند از: روی ، آلومینیوم ، منیزیم ، مس ، سرب و قلع ؛ گرچه غیر معمول است ، ریخته گری آهن نیز ممکن است. آلیاژهای مخصوص ریخته گری قالب شامل: آلومینیوم روی ؛ آلومینیوم به ، به عنوان مثال استانداردهای انجمن آلومینیوم (AA): AA 380، AA 384، AA 386، AA 390؛ و منیزیم AZ91D. [7] در زیر خلاصه ای از مزایای هر آلیاژ آمده است: 

 

روی: آسانترین فلز برای ریخته گری ؛ شکل پذیری بالا مقاومت در برابر ضربه بالا به راحتی آبکاری می شود اقتصادی برای قطعات کوچک زندگی طولانی را ترویج می دهد.

آلومینیوم: سبک ثبات ابعادی بالا برای اشکال بسیار پیچیده و دیواره های نازک. مقاومت در برابر خوردگی خوب خواص مکانیکی خوب هدایت حرارتی و الکتریکی بالا ؛ قدرت را در دماهای بالا حفظ می کند.

منیزیم: آسانترین فلز برای ماشین آلات. نسبت عالی به وزن سبکترین آلیاژ معمولاً ریخته گری می شود.

مس: سختی بالا ؛ مقاومت در برابر خوردگی بالا ؛ بالاترین خصوصیات مکانیکی آلیاژهای ریخته گری شده. مقاومت در برابر سایش عالی ثبات ابعادی عالی مقاومت نزدیک به قطعات فولادی.

سیلیکون تومباک: آلیاژ با مقاومت بالا از مس ، روی و سیلیکون ساخته شده است. اغلب به عنوان جایگزینی برای سرمایه گذاری قطعات فولادی استفاده می شود

سرب و قلع: چگالی بالا ؛ دقت ابعادی بسیار نزدیک برای اشکال خاص مقاومت در برابر خوردگی استفاده می شود. از این نوع آلیاژها به دلایل بهداشت عمومی در برنامه های خدمات غذایی استفاده نمی شود. از نوع فلز ، آلیاژ سرب ، قلع و آنتیموان (با بعضی اوقات ردپای مس) برای ریخته گری نوع تنظیم دستی در چاپ حروف چاپی و مسدود کردن فویل گرم استفاده می شود. به طور سنتی در قالب های تند دستی ریخته می شود که پس از صنعتی شدن کارخانه های ریخته گری ، عمدتا ریخته گری می شود. در حدود سال 1900 دستگاه های ریخته گری اسلاگ به بازار آمدند و اتوماسیون بیشتری را به وجود آوردند ، و گاهی اوقات ده ها دستگاه ریخته گری در یک دفتر روزنامه انجام می شد.

آخرین مطالب