ورق گالوانیزه چیست ؟ بررسی روش های گالوانیزه کردن ورق

آن گاه محل را حساس آب تازه بشویید و به آسانی حیاتی یک پارچه نرم پاک کنید. چنانچه در آیتم تمیز کردن کالا خویش ن

توسط PATRIS-MUSIC در 28 آبان 1401
آن گاه محل را حساس آب تازه بشویید و به آسانی حیاتی یک پارچه نرم پاک کنید. چنانچه در آیتم تمیز کردن کالا خویش نگرانی دارید، لطفاً حیاتی گالوانیزر یا این که GAA خویش مشورت کنید. سوالی که ممکن است ذهن هر خواننده‌ای را درگیر نماید همین میباشد که، آیا کلیه فلزات زنگ می‌زنند؟ و این که چه عواملی سبب زنگ زدن یک فلز می‌شود؟ در ادامه به این سوال پاسخ می‌دهیم. ✅ در صورتی که تمایل دارید داده ها بیشتری در گزینه ورق گالوانیزه کسب کنید، نوشته جذاب و خواندنی ورق گالوانیزه چیست را مطالعه کنید، تا کلیدی دنیای دیدنی ورق گالوانیزه آشنا شوید. نوع فلز اساس ورق فولاد میباشد که فعالیت Coting اصلی عنصر بر روی انجام می شود. دسته‌بندی نشده ورق فولادی گالوانیزه یک ورق فولادی بی آلایش اساسی یک ‌لایه حافظ از فرآورده روی میباشد که آن را در برابر رخنه رطوبت و قرار گرفتن در معرض هوا مقاوم می‌کند. چنین روکش محافظی را می‌توان فقط در یک یا این که هر دو طرف یک ورق فولادی اعمال کرد. ضخامت پوشش نگهدارنده ممکن هست بسته به کاربری ورق گالوانیزه و همینطور میزان رطوبت آیتم انتظار محیط متعدد باشد. تفاوت ورق سیاه و ورق گالوانیزه در استحکام خمشی و استحکام کششی قابل توجه است.

انواع فولاد آیتم به کار گیری در صنعت خودرو

استاندارد روسیه اندک خیس از استاندارد های ذکر شده برای ساخت ورق فولادی مورد به کار گیری قرار می گیرد. ورق فولادی به دو رخ پوشش‌دار و سوای پوشش و در انواع ورق سیاه، ورق گالوانیزه، ورق روغنی، ورق اسیدشویی، ورق رنگی، ورق آجدار، ورق آلیاژی و غیره تقسیم می‌شود. همین ورق‌های فولادی را می‌توانید به دو شکل کویل (رول و برش‌خورده) و شیت (فابریک) و در ضخامت‌های متفاوت در بازار تنظیم کنید. رایجترین دسته ورق سیاه از لحاظ کیفیت ST37 می باشد که از نظر سختی و منعطف بودن در حد میانگین قرار دارااست و بیشترین کاربرد را برای مصارف ساختمانی از خاندان اسکلت سازی – کارگاه سازی و… دارد.
  • در همین بخش به بعضا دیگر از مزایای نمای فلزی ساختمان می پردازیم.
  • همانطور که در نوشته های قبلی نیز توضیح دادیم یکی از از اصلی‌ترین استفاده‌ها‌ی ورق فولادی گالوانیزه به جهت ساخت عرشه فولادی به صورت ذوزنقه می‌باشد.
  • ورق سیاه در ساخت خویش یک جنس اول فولادی میباشد که اصلی طریق نورد گرم ساخته می‌شود؛ ولی ورق‌های گالوانیزه محصولات فولادی ثانویه محسوب می‌شوند؛ به‌عبارت دیگر ممکن است یک ورق گالوانیزه را از یک ورق سیاه بسازند.
  • از آنجا که ورق‌های فولادی مهم بعدها و اندازه‌های مختلفی هستند، جابه‌جا نمودن آنها دوچندان ایراد می باشد و در صورتی که به صحت بسته‌بندی نشوند، حمل و نقل آن ها سخت می‌شود.
برش‌های ایجاد شده توسط این شیوه معمولاً کلیدی حاشیه پر رنگ تیز می‌باشد که به همین کناره پررنگ تیز در ورق کاری پلیسه[ک] می‌گویند.[۲] این حاشیه تیز را اهمیت نورد می‌توان مسطح کرد. سوراخکاری یک فرآیند برش می باشد که در آن سوراخ‌های ریز بسیاری نزدیک به نیز در یک قطعه فعالیت تخت، پانچ می‌شود. از ورق فلزی سوراخ دار برای ساخت طیف گسترده‌ای از ابزارهای برش سطح، مثل رنده، استعمال می‌شود. ورق ­های گالوانیزه در واقع همان ورق­ های روغنی هستند که تراز آن ها به مراد دوری از خوردگی مهم یک لایه فلز بر روی پوشانده می شود و همین فرمان جلای چرب به آن می­ دهد. در واقع گالوانیزاسیون ورق روغنی دوام و استحکام ورق­ها را بالا می پیروزی و سدی هست که در برابر موادسازنده خورنده از فلز شالوده حفظ می­کند. و این مسئله سبب ساخت ورق های گالوانیزه چرب در بعضی بخشها می شود. از ورق کرکره برای پوشش سقف شیروانی ها به رخ های متمایز استفاده می شود که می قدرت آن ها را به دو جور پوشش‌های فلزی و پوشش‌های غیر فلزی تقسیم نمود. پوشش‌های غیر فلزی شامل محصولات گوناگونی مثل ایرانیت، آردواز، سفال، دکرا، شینگن، آندولین، آندو ویلا و غیره می باشند. البته پوشش فلزی شامل ورق کرکره در طرح‌های متنوع است، که به عامل کاربرد سقف شیروانی ( که تماس دایمی حیاتی باران و برف است) بایستی ورق استفاده شده دارای پوشش ضد زنگ گالوانیزه باشد، تا مانع خوردگی و زنگ‌زدگی آن شود. در در آغاز تنها از ورق گالوانیزه به جهت استعمال در سقف شیروانی استفاده می شد، که با بهره گیری از تکنولوژی های جدید ورق رنگی هم به بازار عرضه شد و امروزه ورق رنگی در رنگ‌های متنوعی ساخت می‌گردد. در این بخش به بعضا دیگر از مزایای نمای فلزی ساختمان می پردازیم. استفاده از نمای فلزی منجر زیبایی منحصر به فرد در ساختمان و در عاقبت بالا رفتن قیمت مالی ساختمان می شود. پرطرفدارترین متریال به کارگیری شده در نمای دکوراتیو فلزی را آلومینیوم تشکیل دیتا است. ممکن است خیلی از نماهای مشبک یا شکاف دار اعتنا شما را نیز به خود جلب کرده باشند، این جور از نماهای ساختمانی که تشکیل شده از پانل های سوراخ دار، مش های فلزی یا این که صفحات لقمه ای میباشد را نمای مشبک فلزی می نامند. از لوور فلزی آلومینیومی عموما به تیتر نمای دوم استفاده می شود و بخش اعظم در فضاهایی همچون پنجره و نماهای جنوبی از آن استعمال می‌شود، همچنین همین مدل از نمای ساختمانی از زیبایی منحصر به شخصی در ساختمان برخوردار است. از این شیوه از اجرای نمای فلزی می قدرت در بخش اعظمی از نماهای اصلی سبک های پست مدرن و پیچیده بهره برد. وامکان دسترسی به بخشها دورتر به زمان تمیز کاری را ساخت می­کند. برای از در میان بردن زنگ آهن شیوه های­عملی و کاربردی متعددی استفاده می­شود. روش‌های همچون مدرک بلاست یا این که شات بلاست، واترجت، لیزر الکترولیز و امثال آن­ها که برای زدودن زنگ آهن از ابزار آلات صنعتی سنگین و پیچیده استفاده می­شود. زنگ زدگی آهن به دو جور زنگ زدگی مخرب و زنگ زدگی استوار تقسیم می­شود.

انواع نمای فلزی ساختمان

لازم به ذکر است همین جور بخش اعظم در جاهای مرطوب و یا این که مکان هایی مثل سقف شیروانی، گلخانه و هر جایی که در آن قابلیت این وجود که مرحله آن خورده شود به کار می رود. هر چه ضخامت روی بخش اعظم باشد مقاومت ورق هم بخش اعظم می شود زیرا حتی اگر پوشش آن شکستگی پیدا نماید باز هم از زنگ زدن محفوظ می ماند. این مقاطع فولادی به دلیل داشتن پوششی از متاع فلز بر روی بر تراز خود، به گالوانیزه معروف‌ هستند، ورق گالوانیزه یکی از از معروفترین و پرکاربردترین اشکال ورق در صنایع پهناور است. گهگاه تایم ها سری اقداماتی مثل کمتر وزن رول پیچ، بهبود خاصیت مکانیکی، سطح‌بندی ورق و برش سبک و سنگین ورق برای تکمیل عملیات نورد گرم هم انجام می ‌شود. پایه ایجاد ورق‌های سیاه و گالوانیزه، تفاوت نخستین این دو ورق محسوب می‌شود. فلزات به تیتر یکی از پرکاربردترین عنصرها هستی به انواع متفاوت در دسترس اشخاص قرار می‌گیرند. ورق یکی از شکل‌های پرطرفدار و بسیار کاربردی میباشد که فلزات را در اختیار مصرف‌کنندگان آن قرار می‌دهد. اصولاً ورق‌های فلزی به صورت‌های متفاوت و متنوع، مشتمل بر انواع فلزات برای به کارگیری در صنایع متفاوت کاربرد دارند. یک عدد از همین ورق‌ها، ورق حلبی هست که در همین نوشته به تحلیل در آیتم آن و کاربردش در صنعت های مختلف می‌پردازیم. فرایند برشکاری، مانند کنسرو بازکن، می‌تواند به وسیله یک جفت تیغه دایره ای رخ هم انجام شود.

ورق اسید شویی

مشخصات ورقهای فلزی شامل چگالی، وزن، بعدها و سایز آن ها می باشد که خرید ورق نیز بر اساس آن انجام می گیرد. این فرآورده صنعتی پرکاربرد بر مبنا استاندارهای متمایز ایجاد می شوند، همین استاندارد را میهن های آلمان، آمریکا و روسیه گزینش می کنند. رایج ترین استاندارد برای ورق فولادیدر سرزمین ایران، استاندارد DIN است که مربطوط به سرزمین آلمان می باشد. دو‌مین استاندارد ورق فولادی که مربوط مرزو بوم آمریکا می باشد ASTM نام دارد.

ورق نورد سرد

ورق‌هایی که به‌وسیله همین دو شیوه به این معنی که نورد سرد و نورد گرم ایجاد می‌شوند، مبنا ایجاد بسیاری از ورق‌های دیگر هستند. چنانچه بخواهیم به ساده‌ترین رخ ممکن بگوییم که ورق سیاه چیست، بایستی به این رخ بیان نماییم که ورق سیاه، یک مدل ورق فولادی می باشد که حیاتی به کار گیری از شیوه نورد گرم ساخت می‌شود. ورق روغنی نیز نوعی صفحه فولادی هست که بر بر خلاف ورق سیاه، مهم به کار گیری از روند نورد سرد ساخته می‌شود. در ادامه به بررسی جزئیات بخش اعظم دررابطه‌با ورق سیاه می‌پردازیم. با حرکت یک پانچ از بالا و یک پانچ از پایین قطعه فشرده شده و بعد هر دو حساس هم تحت می‌آیند و طرح را از ورق برش میدهند تا یک قطعه دارای لبه صاف و تمیز ساخت گردد. این عمل همچنین منجر افزایش ممان اینرسی قطعه در نزدیکی انتهای فر شده می‌شود.[۴] در روند فر کردن لبه، پلیسه‌ها مدام بایستی به سمت بیرون قالب جهت دهی شوند. سپس در سطح فلاکس زنی در آغاز فولاد به جهت جداسازی اکسید­های باقی ما‌نده در محلولی از کلرید بر روی – آمونیوم غوطه ور می شود. و آنگاه یک پوشش حافظ نخ نما روی تراز قرار می گیرد که از اکسید شدن دوباره فولاد قبل از گالوانیزه کردن جلوگیری می­کند. هر چه میزان کربن در این آلیاژ عمده شود مقاومت و دشواری آن هم افزایش پیدا می نماید و از میزان شکل پذیری آن کاسته می شود. هزینه‌های مربوط به حمل ونقل ارتباط مستقیمی اهمیت طریق ارسال و فاصله مبدا و مقصد بار دارد. همینطور در تولید پروفیل‌ها در انواع متعدد و ایجاد بدنه ماشین می‌توان از همین گونه ورق استفاده کرد. این ورق به جهت ایجاد پله‌های حتمی به نقل از سایت و عرشه کشتی مورد به کارگیری قرار می‌گیرد. این ورق برای ایجاد قطعات الکترونیکی و ابزارآلات هم به عمل می‌رود. همچنین در گونه های صنایع پردازش مایعات و مواد شیمیایی، مانند صنایع نفت و پتروشیمی به کار گیری می‌شود.

فقط از پالت های چوبی یا فولادی به جهت ذخیره سازی بیشتر به کارگیری کنید

علت نامگذاری همین ورقه ها به خاطر طریق ی تولیدشان می باشد که به روش نورد گرم ایجاد می شوند. همین ورق که از جمله معروف-ترین و با ترین ورق های بازار به شمار می رود، به یاری شاخصی به اسم ST کیفیت سنجی می شود. تفاوت بعدی ورق‌های سیاه و گالوانیزه، به میزان مقاومت آنان در برابر زخم پوسیدگی یا خوردگی مربوط می‌شود. هنگامی که متقاضیان بخواهند به جهت یک حیطه مرطوب از ورق‌های فولادی به کارگیری کنند، ورق‌های گالوانیزه را تعیین می‌کنند. استحکام و مقاومت ورق‌های گالوانیزه در برابر خوردگی و اکسید شدن شهرت بالایی دارد. درباره ورق‌های سیاه چنین ویژگی صدق نمی کند و باید گفت که همین ورق‌ها مقاومت کمتری در برابر خوردگی یا این که پوسیده شدن خواهند داشت. توجیهات اقتصادی ارزش ورق گالوانیزه همان‌گونه که گفتیم، ورق سیاه یکی از محصولات فولادی میباشد که کلیدی روش گالوانیزاسیون یا این که به عبارتی نورد گرم تولید می‌گردد و کاربرد‌های فراوانی در حوزه‌های گوناگونی دارد. در ادامه تفاوت همین ورق را اهمیت ورق‌های روغنی و گالوانیزه تحلیل می‌کنیم. عموما فولاد و آهن، در گیر خوردگی و زنگ زدگی و در غایت منجر فرو ریختن می شود. ولی مهم پیشرفت در این حوزه، راه های بسیاری برای مراقبت از اسکلت های فولادی به وجود آمده است. محصولات پایانی‌ای که به وسیله یک مجتمع فولاد ساخت می شوند عموماً مقطعات بزرگ، صفحات سنگین، نوارهای فولادی، مفتول‌ها، ریل‌های راه‌آهن و گاهی محصولات فولادی طویل مثل فولاد ساختاری (ساختمانی) و لوله‌های فلزی هستند. همین ورق ها به علت براق بودن و جلوه عالی آن ها بخش اعظم بر بر روی ظواهر اجسام کاربرد دارند.به علت به کار گیری از نورد سرد در ورق روغنی کیفیت و ظاهر این ورق بسیار خوب است. کمپانی صنعت های آهن و فولادکاران رستمی به شماره ثبت 9369 و تیرآهن نرمال پروانه بهره برداری به شماره 7337 واقع در شهرک صنعتی سلفچگان در سال 1388 تاسیس و به اسم تجاری رالکو RALCO مشغول به کار شد. زمینه عمل این کمپانی تولید انواع سازه فلزی – سوله – استراکچر و بنا های پالایشگاهی، نیروگاهی و ساخت گونه های مخزن و برج می باشد. به جهت ایجاد همین ورق ها چربی ها و ناخالصی های روی سطح ورق کاملا پاک می شود و آن‌گاه پس از شست و شوی ورق ها و عبور از دیگر پروسه فراهم سازی، ورق ها وارد فرایند رنگ کاری می شوند. لازم به ذکر می باشد که تعداد لایه‌هایی که به عنوان حافظ قرار می‌گیرند، اکثر از یک عدد می باشد و به عنوان جزئی از فولاد عمل می‌کنند. از کاربردهای به کار گیری از پالت چوبی به جهت بسته‌بندی ورق گالوانیزه می‌توان به راحت‌تر شدن جابه‌جایی و سهولت در صادرات متاع اشاره کرد. عملیات فرمینگ یا صورت دهی ورق ها اصلی به کارگیری از دستگاه فرمینگ ورق رخ می پذیرد. به طور خلاصه پروسه کار رول فرمینگ به‌این رخ میباشد که ورق های فلزی و به ویژه فولادی را بر روی شافت های مهار شده به وسیله یاتاقان ها قرار می دهند و بسته به دسته فرایند فرمینگ، عملیات رخ دهی را روی آن انجام می دهند.. مقدار چسبندگی بیشتر لایه روی به فلز پایه، یکی از از حیاتی ترین عامل ها در گزینش میزان مقاومت و همچنین قدمت اثرگذار ورق گالوانیزه به شمار می رود. گالوانیزه گرم نوعی پوشش دهی بر روی هست که حیاتی عبور ورق فولادی از داخل یک حمام مذاب اهمیت دمایی حدود 860 درجه فارنهایت رخ می­گیرد. روی مایع به آهن موجود در فولاد پیوند خورده و یک لایه محافظتی در دو طرف ورق ایجاد می­کند. سپس ورق فولادی را می­چرخانند تا پوشش بر روی پوسته پوسته نشود و چسبندگی بهتری به مرحله ورق داشته باشد. همچنین بهتر است به این نکته هم اشاره ای داشته باشیم که اساسی اعتنا به جور ورق تولیدی، ممکن می باشد موادسازنده به فعالیت گرفته در آن اندکی متعدد باشند. ورق استیل فنری از سری محصولات بسیار پرکاربرد و از زیرمجموعه های فولاد به شمار می آید که در اکنون حاضر نقش بسزایی در بخش اعظمی از صنعت های ایفا می کند. خوشبختانه در سراسر میهن تولید کنندگان زیادی در ساخت ورق فولادی،‌ درگیر به کار هستند. هر کدام از این واحدهای ایجاد فرآورده خود را مهم کیفیت‌ مختلفی روانه بازار می‌کنند. از آنجا که ورق‌های گالوانیزه دوچندان سبک میباشند به راحتی می‌توان آنها را در هر جایی نصب کرد، البته مهمترین عیب‌شان این هست که استحکام به اندازه ندارند. به همین ادله به جهت ارتقا استحکام ورق گالوانیزه آن را به وسیله‌ی دستگاه‌های یگانه به شکل‌های مختلفی فرم ارائه می کنند تا کاربردی‌تر شوند. پس علت فرمینگ ورق گالوانیزه افزایش استحکام آن است، اما علاوه بر استحکام کلیدی فرمینگ ورق گالوانیزه ظواهر آن هم زیباتر می‌شود. به طور اکثر ورق‌های فولادی که در بازار آهن آلات خرید و فروش می‌شوند،‌ به دو تیم اهمیت ورق سرد و گرم قابل تقسیم هستند. جور دیگر ورق فلزی، ورق سیاه میباشد که در صنایع متعدد کاربردهای فراوانی دارد. اگر‌چه این ورق در بازار فولاد به ورق سیاه پر اسم و رسم است، البته رنگ آن حقیقتا مشکی نمی باشد و به ادله صیقلی و درخشان نبودن این‌طور نامگذاری می‌شود.
آخرین مطالب