تفاوت بین نظریه جنین و نظریه زمین

[ad_1] همه گیری کووید-19 جان تازه ای به رقابت 160 ساله داده است. بدبینان علم به سوی مجموعه نهایی ب

توسط PATRIS-MUSIC در 19 آذر 1400
[ad_1]

همه گیری کووید-19 جان تازه ای به رقابت 160 ساله داده است. بدبینان علم به سوی مجموعه نهایی باورها به نام "نظریه میدان" هجوم می آورند، ایدئولوژی ای که از انکار کامل وجود ویروس ها و باکتری ها تا این باور که انتخاب سبک زندگی به تنهایی میکروب های خیرخواه را مجبور به مرگ و تبدیل به عوامل بیماری زا می کند. نکته پایانی این است که "زمین" بدن، نه میکروب ها، بیماری ایجاد می کند - استدلالی که به شکاکان ماسک ها و واکسن ها مشروعیت می بخشد. در گروه فیس بوک "مدل زمین نظریه میکروبی را رد می کند"، که از 147 دنبال کننده از ابتدای همه گیری به 20700 نفر افزایش یافته است، یکی از اعضایی که تست COVID-19 مثبت شده است حدس می زند که به دلیل شکستگی مچ پا بیمار شده است. مقاله دیگری استدلال می کند که "سرخک پاکسازی توسعه است."

پیروان این جنبش یک شهید باورنکردنی را برگزیدند: آنتوان بشان، شیمیدان فرانسوی و خارجی که بدون شناخت کمی از دستاوردهایش جان باخت و هنوز از رقیب اصلی خود، لویی پاستور، تلخ بود. بشان پدر نظریه میدان است. محققان و مورخان می گویند که ایده های او کاملاً اشتباه نبوده است، اما جایی در طول مسیر، با این باور که بیشان به ناحق نادیده گرفته شده است، یک جنبش شبه علمی کامل حول اکتشافات او شکل گرفت.

بشان در مقابل پاستور: رقابت پایدار

لویی پاستور به عنوان یک شخصیت تاریخی شناخته می شود. شیمیدان فرانسوی قرن نوزدهم نه تنها به کشف اینکه میکروب ها باعث بیماری های عفونی می شوند کمک کرد، بلکه تحقیقات او به ما یاد داد که چگونه از بیماری جلوگیری کنیم. او اولین دانشمندی بود که نسخه های ضعیف شده باکتری ها را پرورش داد، او پایه های واکسیناسیون مدرن را بنا نهاد. و هر بار که یک لیوان شیر یا شراب پاستوریزه می‌خرید، می‌توانید از پاستور تشکر کنید - او متوجه می‌شود که مایعات حرارتی از کثیف شدن آنها جلوگیری می‌کند. برخی از مورخان او را به عنوان "پدر میکروب شناسی" و یکی از پدران نظریه جنینی گرامی می دارند.

[Related: Probiotics are more hype than science]

پاستور در زمان اکتشافات خود فرزند طلایی فرانسه بود. دانشمند همه چیز داشت: یک آزمایشگاه بزرگ، بودجه دولت فرانسه، بهترین تجهیزات اطراف. توماس لاک، مورخ پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، گفت که او به خاطر یافته هایش مورد تحسین قرار گرفت. لاکیور توضیح می دهد: «هر چه او گفت درست تلقی می شد. اما پاستور نمی خواست در کانون توجه قرار گیرد - او از آن دسته دانشمندی نبود که به دیگران برای ایده هایشان اعتبار ببخشد. لاک می گوید: «او مرد سخاوتمندی نبود.

موقعیت ستاره ای پاستور حداقل یک دشمن برای او به ارمغان آورد. روی کاغذ، او و آنتوان بشان اشتراکات زیادی داشتند: هر دو در اوایل قرن نوزدهم فرانسه در یک زمان به دنیا آمدند، و هر دو کار خود را نه به عنوان پزشک یا زیست شناس، بلکه به عنوان شیمیدانی که تخمیر را مطالعه می کردند، آغاز کردند. و از اینجا بود که رقابت آنها شروع شد.

هنگامی که پاستور شروع به توسعه نظریه بیماری های عفونی کرد، بشان آن را "بزرگترین مزخرف علمی عصر" نامید.

در سال 1857، پاستور کشف قابل توجهی را اعلام کرد که ما می‌توانیم از ارگانیسم‌های کوچک برای تخمیر تشکر کنیم، و این باور قبلی مبنی بر اینکه تغییرات شیمیایی، مانند فاسد شدن غذا، خودبه‌خود اتفاق می‌افتد را معکوس کرد. فقط یک مشکل وجود داشت: بشان قبلاً چنین کشفی کرده بود - یا او چنین ادعا می کرد. ببینید، او در واقع این بیانیه را منتشر نکرده بود. اما کشف پاستور باعث عصبانیت بیشان شد. لاکیور گفت اعتراف رو به رشد پاستور فقط مالیدن نمک به زخم است. بشان بودجه، تجهیزات یا به رسمیت شناختن پاستور را دریافت نکرد. علاوه بر این، مرد بیچاره زندگی سختی داشت. «او فرزندانش را از دست داد. لاکیور افزود، او همسرش را از دست داد. "آنها از یکدیگر متنفرند زیرا [Béchamp] من توسط این ستاره شکست خوردم."

طبق مقاله ای در سال 2007 که در سال 2007 منتشر شد، کارشناسان امروز اذعان می کنند که ممکن است شیمیدانان به طور مستقل به نتایج خود رسیده باشند. مجله علوم آفریقای جنوبی. اما دو رقیب این احتمال را تشخیص ندادند. در عوض، ادعاهای سرقت ادبی در هر دو جهت در جلسات و کنفرانس ها مطرح شد. لاکور گفت: «آنها از یکدیگر متنفر بودند.

طولی نکشید که رقبا از واکنش های شیمیایی به بیماری ها جهش کردند و آنجا بود که افکارشان به جهات مختلف منحرف شد. وقتی پاستور شروع به توسعه نظریه بیماری های عفونی کرد، بشان آن را "بزرگترین مزخرفات علمی عصر" نامید. مجله علوم آفریقای جنوبی. در پاسخ، او چیزی را توسعه داد که بعدها آن را «نظریه میدان» نامید، که به نظر کاملاً متفاوت از جنبش مدرن است. او معتقد بود که میکروارگانیسم‌ها اساساً خوش‌خیم هستند و پاتوژن‌ها زمانی پدید می‌آیند که ساختارهایی در داخل سلول‌های ما به نام میکروزیم‌ها در پاسخ به شرایط محیطی ناسالم به باکتری تبدیل می‌شوند - مانند دکتر جکیلز که به دی. آقای هیدز تبدیل می‌شود. به عبارت دیگر، او معتقد بود که بیماری عامل بیماری زا است، نه برعکس.

حقایق و نادرست نظریه میدان

بیایید واضح بگوییم: امروزه هیچ دانشمند معتبری نظریه جنین را رد نمی کند. جان سوارتزبرگ، پزشک و متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، گفت: «تئوری میکروبی یک درک اساسی است که برای بیش از یک قرن به خوبی حفظ شده است». "واقعا، چیزی برای مناقشه وجود ندارد." وقتی یک واکسن آبله را نابود کرد، دیدیم که نظریه جنین کار می کند. زمانی که آنتی‌بیوتیک‌ها عفونت‌های کشنده دوران کودکی مانند گلودرد استرپتوکوکی را به راحتی قابل درمان کردند، این یک پیروزی دیگر برای نظریه میکروبی بود.

[Related: How to tell science from pseudoscience]

که گفت، در چند مورد کوچک، بشان بود درست. به عنوان مثال، این درست است که بیشتر میکروارگانیسم ها خوش خیم هستند و اغلب حتی برای بقای ما حیاتی هستند. سوارتزبرگ می‌گوید: «فقط تعداد انگشت شماری از باکتری‌ها همان چیزی هستند که ما آن‌ها را پاتوژن‌های اولیه می‌نامیم، به این معنی که اگر در معرض آنها قرار بگیریم، شانس زیادی برای ایجاد بیماری دارند.» یکی دیگر از هسته های حقیقت: محیط زیست یا "زمین" مهم است و حتی باکتری های بیماری زا به هیچ وجه باعث بیماری نمی شوند. برای مثال واضح لازم نیست خیلی دنبال آن باشید. به دلایل نامعلوم حدود 35 بر اساس تجزیه و تحلیل اخیر منتشر شده در ژورنال، درصد افرادی که به کووید-19 آلوده شده اند، بیمار نمی شوند. PNAS. عواملی که به نظر می رسد در بروز علائم در یک فرد نقش دارند عبارتند از: سن، شرایط اولیه پزشکی، اینکه آیا فردی سیگار می کشد یا نه و حتی جنسیت او - هر چیزی که می توانید بگویید روی زمین تأثیر می گذارد. اما این ایده ها یک تفنگ سیگار کشیدن در اختیار یک مرکز پزشکی نیستند. برعکس، آنها به خوبی در تئوری جنین قرار می گیرند، که ادعا نمی کند همه میکروب ها باعث بیماری می شوند.

علاوه بر این، بیشتر عقاید بشان کاملاً اشتباه بود. سوارتزبرگ گفت که هیچ مبنای علمی برای این ایده وجود ندارد که میکروزیم ها در سلول های انسان نهفته اند و منتظر تبدیل شدن به پاتوژن هستند. حتی شگفت انگیزتر - و خطرناک تر - تفسیر مدرن از ایده های شیمیدان است.

"[Béchamp] لاکور در ایمیلی نوشت: «به نظر می‌رسد که این دیدگاه مشروعیت تاریخی را ارائه می‌کند که آنچه مهم است رژیم غذایی، سبک زندگی سالم و مجموعه‌ای از عوامل سبک زندگی است. یکی از اعضای مدل زمین، نظریه میکروبی را رد می کند، نشان می دهد که شکر و الکل، نه بیماری، حدود 90 درصد را از بین برده اند. هندی ها پس از ورود اروپایی ها. مفسران در پست دیگری به مادری توصیه کردند که دختر بزرگترش به تازگی متوجه شده بود که او HPV دارد و یک اسمیر نامنظم با پیشنهاداتی مانند سم زدایی، تغییر دادن دخترش به رژیم غذایی میوه و هرگز دوباره اسمیر انجام نمی شود. سوارتزبرگ می‌گوید: «برون‌یابی یک مفهوم به چیزی کاملاً متفاوت، موضوعی رایج در جنبش‌های شبه علمی است: «مردم هسته حقیقت را می‌گیرند و سپس یک ایده کامل پیرامون آن می‌سازند که هیچ مبنای علمی یا تاریخی قابل قبولی برای آن ندارد.

نقش روان انسان

گابریل کونتسا، معرفت‌شناس اجتماعی متخصص در بی‌اعتمادی عمومی نسبت به علم در دانشگاه کارلتون در اتاوا، کانادا، می‌گوید: اگرچه صحبت‌های زیادی در مورد اطلاعات نادرست وجود دارد، جنبش‌هایی مانند نظریه میدانی کمتر به جهل مربوط می‌شوند تا بی‌اعتمادی. کونتسا گفت که برخی از این تردیدها موجه است. در واقع، دانشمندان و شرکت‌هایی وجود دارند که به طور متناوب نتایج علمی را سرکوب یا ثبت می‌کنند تا کار خود را با دید مطلوب‌تری ارائه کنند. گروه های حاشیه نشین در طول تاریخ به طور سیستماتیک توسط مؤسسات علمی و پزشکی مورد سوء استفاده قرار گرفته اند. اعضای همین گروه‌های به حاشیه رانده شده اغلب هنگام ملاقات با پزشکان با نگرانی‌های مشروع، دچار گاز گرفتگی می‌شوند. کونتسا می‌گوید این رویدادها و تجربیات بی‌اعتمادی به علم درست می‌کنند. او افزود که در طول همه گیری، سیاستمداران آمریکایی عمدا کمپین هایی را برای تضعیف اعتماد کارشناسان راه اندازی کردند.

کونتسا گفت که به همان اندازه احساس هویت و جامعه ای است که مردم در این جنبش ها پیدا می کنند. او این جستجو را "ناامیدانه" می نامد. احساس عمیق بی‌قدرتی و بی‌قانونی - احساساتی که تنها با همه‌گیری تشدید می‌شوند - بدبینی عمیق را تشویق می‌کند. او توضیح می دهد: "این باعث می شود بخواهید به کسانی بچسبید که دنیا را مانند شما می بینند." هنگامی که مردم به یک جنبش ملحق می شوند، تغییر دیدگاه برای آنها دشوار است - زیر سوال بردن هر جنبه ای از شبه علم به معنای خطر طرد شدن از جامعه است. "اگر شروع به اعتراض کنید و شروع به گفتن کنید، "ببین، چیزی وجود دارد که واقعاً در اینجا نمی گنجد"، بلافاصله به عنوان فردی که مؤمن واقعی نیست در لیست سیاه قرار می گیرید." کنتس می گوید. این پویایی در گروه های تئوری میدان فیس بوک مشهود است، جایی که اعضا مفسران مشکوک یا گیج را فریاد می زنند.

[Related: These urologists are setting the record straight about penises and COVID]

برای اعضای جنبش تئوری میدان مدرن، پاستور نهاد پزشکی و سیاسی است که چندان به آن اعتماد ندارند. به یک معنا، این امر هم برای مورخان و هم برای محققان گیج کننده است. از این گذشته، پاستور تنها یکی از گروهی از دانشمندانی بود که نظریه میکروب بیماری را توسعه دادند - و او حتی مهمترین عضو آن هم نبود. شوارتزبرگ گفت (این افتخار احتمالاً متعلق به رابرت کخ، دانشمند آلمانی است که مجموعه ای از معیارها را برای اثبات اینکه یک ارگانیسم خاص باعث بیماری می شود، ایجاد کرده است.) به طور مشابه، Beshan تنها شخصیتی نبود که با نظریه جنین مخالفت کرد. "من مطمئن نیستم که چرا این استدلال دوتایی به عنوان پاستور علیه بشان مطرح شد. سوارتزبرگ می گوید: «این برای من چندان منطقی نیست.

برای Laqueur چندان منطقی نیست. به یک معنا، شخصیتی که پاستور در جنبش نظریه میدان مدرن ایفا می کند، پژواک گذشته است. لاک در ایمیلی نوشت: «کشیش عزیز جمهوری سوم و امپریالیست های فرانسه بود. «بشان و حامیانش در روزهای اخیر با نظریه جنین از منظر فردگرایانه و بی اعتمادی به دولت مخالف هستند. در آن زمان و اکنون، سیاست و علم همچنان در هم تنیده هستند و اولی بر اعتماد دومی تأثیر می گذارد. لاکور گفت، در مقابل، بشان، که در آگهی ترحیم او به سادگی نوشته شده بود "نام او با جنجال های گذشته مرتبط بود که یادآوری آنها سودآور نبود" به عنوان یک فرد خارجی دیده می شود که او را منصفانه در تشکیلات نگه می دارد.

همه چیز به یک داستان خوب ختم می شود: قوی در برابر ناتوان، گرگ تنها در برابر گوسفند. این اتفاق می افتد که "گوسفند" در این داستان ایده هایی داشتند که درست تر بودند - و جان ها را نجات دادند. اما برای کسانی که خود را با بیگانه همذات پنداری می کنند، مهم نیست. علم داستانی را که به یکدیگر می گوییم ترسیم می کند.


[ad_2]
https://20khababr.ir https://afkharebartar.ir https://akhabarebartar.ir https://andnews.ir https://avatefepak.ir https://baranmajale.ir https://behtaringam.ir https://daltek.ir https://elmitarin.ir https://fardayeashena.ir https://forbos.ir https://foxirani.ir https://gisoon.ir https://hodhodirani.ir https://iranisard.ir https://kahkashani.ir https://lasttimes.ir https://lilaki.ir https://livejame.ir https://magirani.ir https://majaleiranian.ir https://mervina.ir https://mineralnews.ir https://modirezard.ir https://momon.ir https://moniseh.ir https://nationaliran.ir https://netcrafti.ir https://news-single.ir https://newsexpress.ir https://newslife.ir https://newsspot.ir https://newsteen.ir https://nikmag.ir https://officemag.ir https://okaziyon.ir https://one-news.ir https://pandamag.ir https://parsroids.ir https://patris-fun.ir https://senatornews.ir https://seratmag.ir https://sibala.ir https://sohanian.ir https://sosokan.ir https://tazekhabari.ir https://technoirani.ir https://timesirani.ir https://yamorani.ir https://yandexkhabari.ir https://abdoosnews.ir https://zehnenoandinsh.ir https://abestanews.ir https://abtinnews.ir https://akhbarebartaaar.ir https://akhbaremaaaa.ir https://akhbareshomaaa.ir https://akhshijnews.ir https://atrinnews.ir https://atroticnews.ir https://atshnews.ir https://bashariatemrooz.ir https://dastesalamatt.ir https://dostemansalam.ir https://elementorsite.ir https://emrooztafahom.ir https://ensanedirooooooz.ir https://etelaresankhabar.ir https://examplenews.ir https://fardaalefba.ir https://gisooyekhabar.ir https://halohekayatha.ir https://hashtadonoh.ir https://hekayatfardayeemaaa.ir https://honarmandkhabar.ir https://istgaheshomareyek.ir https://ketabkhoooon.ir https://kimyagaaaar.ir https://markazeakhbar.ir https://masternewss.ir https://mohamadrezasite.ir https://morvarideasia.ir https://mramins.ir https://naserinews.ir https://nasermr.ir https://newsamins.ir https://newsatropat.ir https://newscenterals.ir https://newsmineral.ir https://newsouls.ir https://newspishgamannn.ir https://newssalam.ir https://newsshans.ir https://newsworlds.ir https://parinews.ir https://patris-music.ir https://poshtibannews.ir https://powernewss.ir https://recordejadid.ir https://salamnewws.ir https://23ncfst.ir/ https://amiran-carpet.ir/ https://armanenergytec.ir/ https://blogenews.ir/ https://blogkhoon.ir/ https://bvfars.ir/ https://charsounews.ir/ https://chsnews.ir/ https://dezfil.ir/ https://dmwebmaster.ir/ https://dota2news.ir/ https://erfanhd.ir/ https://etminan110.ir/ https://faratarazkhabar.ir/ https://farsgardi20.ir/ https://footynews.ir/ https://goto98.ir/ https://ilyarkhabar.ir/ https://ir2khabar.ir/ https://iranalmanac.ir/ https://irandaryafest.ir/ https://khabarehaft.ir/ https://khabarontime.ir/ https://lolsms.ir/ https://maadgig.ir/ https://masoudtb.ir/ https://mp3news.ir/ https://music-ha.ir/ https://nakhlestankhabar.ir/ https://newcharge.ir/ https://news-links.ir/ https://news180.ir/ https://pimn.ir/ https://prmf.ir/ https://pvnews.ir/ https://rejawnews.ir/ https://sahab-co.ir/ https://samanbarg.ir/ https://semanews.ir/ https://shirinonews.ir/ https://soheilesonghor.ir/ https://tacity.ir/ https://taktanews.ir/ https://tarabaranmag.ir/ https://telegram-persian.ir/ https://tfcenter.ir/ https://trika.ir/ https://velninews.ir/ https://vidnaz.ir/ https://wajnews.ir/ https://your-news.ir/ https://zangannews.ir/ https://2016downloadnew.ir/ https://paxsolomusic.ir/ https://daryamedia.ir/ https://andikakhabar.ir/ https://seo-pbn.ir/ https://ghezelwich.ir https://panaztebtabriz.ir https://shayna-net.ir https://kanooneslamshahr.ir https://raynuts.ir https://honare2.ir https://itsama.ir https://flingpet.ir https://foreverpro.ir https://fraeesi.ir https://gkhabar.ir https://18amlak.ir https://pooyesh-khabar.ir https://matsef.ir https://photo-land.ir https://tabarestan118.ir https://disachain.ir https://chikaapp.ir https://mahestan18.ir https://radyaabkala.ir https://c-civil.ir https://saeeed.ir https://copytops.ir https://modirsearch.ir https://shz1music.ir https://m-khosravi.ir https://iranhayashi.ir https://iranian-dress.ir https://gigblog.ir https://basitcg.ir https://mashhadhekmat.ir https://rahetamin.ir https://radolyamani.ir https://bnemati.ir https://face-wood.ir https://tourvare.ir https://centertasisat.ir https://bidarirafsanjan.ir https://namahaa.ir https://30pp.ir https://script-tabadol-link.ir https://simayesarbedar.ir https://pakdashtiha.ir https://rentacars.ir https://2019movies.ir https://ekar24.ir https://saber-ramezani.ir https://teb-saharsina.ir
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن